کاربرد ورق گرم یا ورق سیاه

برای تولید ورق گرم شمش های فولاد همراه با گنداله آهن و آلیاژ های دیگر درکوره هایی با حرارت بالا قرار داده میشوند؛ و پس از طی مراحلی ورق گرم یا ورق سیاه تولید میشود. برای بررسی نحوه ساخت و کاربرد ورق گرم همراه فلاشینگ ساز باشید.

 

نحوه تولید ورق گرم

تختال های فولاد به همراه گنداله آهن و آلیاژهای مختلف برای تولید انواع ورق گرم در کوره هایی با دمای بالا گذاشته میشوند. با افزایش دما و رساندن دمای کوره به 1100 درجه سانتیگراد، ماده ای خمیری و انعطاف پذیر از فلزات به دست می آید. ماده به دست آمده وارد غلتک های متوالی میشود.

با استفاده از غلتک ها ورق های گرم با ضخامت های مختلف ساخته میشوند؛ علاوه بر ضخامت، میزان عرض ورق ها نیز به طول غلتک ها وابسته است. طول ورق گرم به ضخامت ورق بستگی دارد. بعد از عبور ترکیبات فلزی از غلتک ها باید ورق گرم را سرد کرد، با سرد کردن سریع  ورق ها، سطح ورق ها خشن، مات و تیره میشود.

نحوه تولید ورق گرم

ضخامت: ضخامت ورق گرم از 1.5 تا 100 میلیمتر قابل تغییر است. اما هرچه ورق گرم ضخیم تر باشد، مقاومت و پایداری ورق گرم نیز بیشتر میشود.

عرض: عرض ورق گرم با توجه به عرض غلتک ها در اندازهای100 – 125- 150-200 سانتیمتر است.

طول: طول ورق گرم با توجه به ضخامت ورق ها تعیین میشود. درصورتی که ضخامت ورق 1.5 میلیمتر باشد میتوان ورق را به صورت رولی تولید کرد، که در این نوع تولید محدودیتی در طول وجود ندارد. اما اگر ضخامت ورق بیشتر از 1.5 باشد ورق ها را به صورت صفحه ای تولید میکنند که در اندازه طول ورق گرم محدودیت ایجاد میشود.

برای آشنایی و اطلاع از قیمت ورق گرم کلیک کنید.

انواع ورق گرم یا ورق سیاه

با توجه به میزان کربن موجود در ورق گرم استاندارهای متفاوتی برای بیان مقدار کربن استفاده میشود. میزان درصد کربن را با استانداردهای ST33 تا ST52 بیان میکنند. کمترین کربن در ST33 مصرف شده و بیشترین مقدار مصرف کربن در ST52 است، هرچه مقدار کربن بیشتر باشد، وزن ورق کمتر و مقاومت ورق گرم بیشتر است.

ST52 : مقاوم ترین ورق گرم، ورق ST52 است که بیشترین مقدار کربن را در ساختار خود دارد و علاوه بر کربن از سیلیس و منگنز در ساخت ورق ST52 استفاده میشود. که سبب کمتر شدن وزن ورق، ضدخش شدن درکنار شکل پذیر بودن ورق گرم میشود. از این ورق بیشتر در ساخت صنعتی استفاده میشود.

ST37 : نوعی دیگر از ورق گرم با درصد پایین تر کربن است. سختی این ورق معمولی بوده و در مصارف معمولی بیشتر از این نوع ورق گرم استفاده میشود. این ورق ها وزن بالایی دارند اما جوش پذیر هستند.

ورق‌های گرم HB و HC : گونه ای دیگر از ورقهای گرم که ابعاد و ضخامت های متفاوتی دارند؛ اما نحوه تولید در آن ها یکسان و با استفاده از گرما است.

ورق اسیدشویی : نوعی از ورق گرم که فولاد توسط اسید، ناخالصی زدایی شده و سپس با استفاده از آب شسته میشود.

کاربرد ورق گرم

کاربرد ورق گرم

از ورق گرم در صنعت و به طور معمول استفاده میشود. ورق گرم یا ورق سیاه کاربرد بسیاری دارند؛ اما مهمترین کاربرد آن ها ساخت محصولات بزرگی است، که نیاز به ورق های مقاوم با ابعاد بزرگ دارند؛ با استفاده از رول های ورق گرم این نیاز برطرف میشود.

از انواع ورق گرم در ساخت ماشین، زیردریایی، لوله های انتقال نفت و گاز، پتروشیمی، ساختمان ها، پروفیل های صنعتی، مخازن، سدسازی، کانال های تهویه هوا و تقریبا در همه جا میتوان استفاده کرد.

ویژگی های ورق گرم

  • در هنگام سرد شدن ورق گرم در ابعاد تغییر ایجاد میشود و حالت مستطیلی را از دست میدهند.
  • ورق گرم انعطاف پذیر بوده که یک ویژگی عالی برای ورق گرم محسوب میشود.

با توجه به کاربرد بسیار این ورق برای اطلاع از تغییر قیمت ها و خرید با مشاوران فلاشینگ ساز تماس بگیرید.

 

  • چرا نام دیگر ورق گرم، ورق سیاه است؟
  • عرض ورق گرم به چه چیزی وابسته است؟
  • در کدام ورق گرم کربن بیشتری استفاده شده است؟

انواع ورق گرم

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *