انواع ورق گرم

فولاد یکی از رایج ترین فلزات در جهان است که با تولید 750 میلیون تن، جایگاه دومین کالای تولید شده در جهان را دارد. با ذوب سنگ آهن و حذف ناخالصی ها و اضافه کردن کربن به مایع سنگ آهن، فولاد تشکیل میشود. محصولات ساخته شده از این فلز بسیار زیاد هستند، ورق گرم یا ورق سیاه یکی از محصولات پر استفاده این فلز است. در ادامه به بررسی انواع ورق گرم خواهیم پرداخت همراه ما باشید.

ورق گرم یا ورق سیاه چیست؟

ورق گرم یا ورق سیاه معروف ترین محصول فولادی است که با توجه به کارایی بالای این محصول، در انواع و ابعاد گوناگون ساخته میشود. فولاد به صورت اسلوب یا تختال (محصول نیمه آماده فولاد با سطح مستطیلی) همراه با گنداله آهن و آلیاژهای مختلف در کوره هایی با حرارت بالا قرارداده میشوند، با افزایش دما به  1100 درجه سانتی گراد اسلب ها یا شمش های فولادی منعطف و شکل پذیر میشوند، سپس با استفاده از غلتک های متوالی ضخامت و ابعاد مختلفی به ورق گرم داده میشود.

ورق گرم تولید شده را به یکباره سرد میکنند و همین باعث ایجاد ظاهری مات و خشن در ورق گرم می شود؛ به همین دلیل به آن ورق سیاه نیز گفته میشود. انواع ورق گرم، با ضخامت 1.5 تا 100 میلیمتر و عرض بین 100، 125، 150 و 200 سانتیمتر به صورت رولی و شیت تولید میشوند.

عرض ورق گرم بستگی به عرض غلتک ها دارد. در نوع رولی ورق گرم، محدودیتی در مقدار طول وجود ندارد اما ورق گرم که به صورت شیت تولید میشود، ابعاد متفاوتی داشته و از نظر طول محدودیت دارد. ورق گرم با ضخامت 1.5 میلی متر را به صورت رولی و شیت میتوان وارد بازار کرد؛ اما ورق هایی که ضخامتی بیشتر از 1.5 میلیمتر دارند، فقط بصورت شیت تولید میشوند.

انواع ورق گرم

ورق گرم در دو نوع صنعتی و معمولی با استانداردهای مختلف ساخته میشوند. برای اضافه کردن کربن به ترکیب، استاندارد ها و اندازه معینی قرار داده شده است. مقدار کربن موجود در ترکیبات را با نماد استاندارد ST نمایش میدهند؛ که این مقدار بین ST33 تا ST52 میتواند باشد. هرچه مقدار کربن بیشتر باشد عدد نیز بیشتر شده و ورق ساخته شده سخت تر خواهد بود؛ و هرچه مقدار کربن مصرفی کمتر باشد، ورق نرم تر است. دو نوع ST37 و ST52 پر مصرفترین نوع ورق گرم هستند.

ST37 : ورق گرم معمولی، از نوع ورق ST37 است که نرمی آن متوسط بوده و جوش پذیر هستند، اما وزن بالایی دارند.

ST52 : ورق گرم صنعتی، توسط ورق های سخت با استاندارد ST52 تولید میشوند، که علاوه برکربن از منگنز و سیلیس نیز در ساخت این ورق ها استفاده میشود. شکل پذیری و مقاومت در برابر خش این ورق ها بیشتر بوده و وزن کمتری نسبت به ST37 دارند .

ورق اسیدشویی : نوع دیگر ورق گرم، ورق اسیدشویی است که با حذف اکسیدآهن در فولاد گرم تولید میشود، فولاد در اسید غوطه ور شده و سپس ناخالصی ها با شستن توسط آب از فولاد جدا میشوند. ورق اسیدشویی برای استفاده در محیط های اسیدی مناسب هستند.

ورق گرم HB : ورق HB یا نوع اول، ورق هایی با فرایند تولید نورد گرم هستند؛ که ضخامت 4 میلیمتر و عرض 1200 یا 1250 میلیمتر دارند. این ورق ها ممکن است در زمان سرد شدن شکل مستطیلی خود را از دست بدهند.

ورق گرم HC : این نوع ورق مانند ورق گرم HB است، ورق HC را ورق دوم میگویند. ضخامت این ورق ها 5 یا 6 میلیمتر بوده و عرض آن 1300، 1350، 1400و 1450 است.

H نماد تولید ورق ها با دمای بالا است.

برای اطلاع از تفاوت ورق گرم با ورق سرد این مقاله را بخوانید.

کاربرد ورق گرم

ورق گرم به دو صورت مستقیم و غیر مستقیم مورد استفاده قرار میگیرد. در کل کاربرد ورق گرم در برج سازی، ساختمان سازی، بدنه ماشین آلات، کشتی سازی، ساخت زیردریایی، تانکرهای متحرک و تانکرهای مخصوص به کشتی، سدسازی، کانال های تهویه هوا، اتومبیل ها، مخازن خاص، تجهیزات کشاورزی و صنایع سنگین و … است.

با توجه به نوع مصرف و مکان مورد استفاده، ورق گرم مناسب باید انتخاب شود. برای خرید و انتخاب درست یا دریافت مشاوره با ماتماس بگیرید.

  • سختی ورق گرم به چه ماده ای وابسته است؟
  • کدام ورق گرم مناسب مکان های اسیدی است؟
  • ورق گرم به به چند صورت مورد استفاده قرار میگیرد؟

b9a46436 718b 4505 a45a 613801f35bd0 1

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *