سازه ای مقاوم و مدرن بافلاشینگ ها

فلاشینگ یک ورق نازک فلزی است که به منظور جلوگیری از ورود رطوبت و آب به ساختمان ها استفاده می شود. کار اصلی فلاشینگ کاور کردن درزهای ساختمان و تقاطع دیوارها و سقف با یکدیگر است. استفاده از فلاشینگ در ساختمان باعث دوام وطول عمر بیشتر سازه در شرایط محیطی می شود. فلاشینگ ها انواع مختلفی دارند اما شناخته شده ترین نوع آن فلاشینگ نما است. در ادامه به سوال فلاشینگ چیست؟ به طور کامل پاسخ داده ایم.

فلاشینگ چیست؟

ورق فلاشینگ پوششی از جنس آهن، آلومینیوم، فولاد، استیل، گالوانیزه و گالوانیزه رنگی است که به منظور کاور کردن درزهای ساختمان از آن استفاده می شود. تنوع فلاشینگ ها در رنگ، طرح و ابعاد بسیار بالا است.

فلاشینگ ها علاوه بر استحکام و زیبایی در نمای ساختمان، درزبند، غبار بند و آب بند بوده که ضرورت استفاده از این مصالح در ساختمان را چند برابر می کند. موارد مصرفی فلاشینگ ها را میتوان در انواع ساختمان های تجاری، اداری، مسکونی، بیمارستان ها، پنجره ها و حتی سوله ها و کانکس هایی که دارای سقف های شیروانی هستند دید.

بیشترین موارد استفاده از فلاشینگ ها در سقف های شیروانی، نمای ساختمان ها، قرنیز پنجره ها، لبه دیوارها و پشت بام است. فلاشینگ ها با توجه به نقشه های ساختمان تهیه و نصب میشوند که میتوان آن ها را بصورت آماده یا سفارشی  تهیه کرد. در ادامه انواع فلاشینگ ها ، ساخت و نصب و مزایای این نوع مصالح برای کمک به انتخاب بهتر شرح داده میشود.

فلاشینگ نبشی

 این فلاشینگ به شکل حرف L از حروف انگلیسی است.فلاشینگ های نبشی در دو نوع درون رنگی و بیرون رنگی تولید میشوند که در تقاطع سقف و دیوار و یا در محل به هم رسیدن دو دیوار مورد استفاده قرار میگیرند. لبه های فلاشینگ تقریبا یک سانتیمتر خم کاری میشوند این کار تاثیر زیادی بر زیبایی و استحکام این قطعات دارد. این محصول به صورت پیش ساخته و آماده با ابعاد پر مصرف در بازار وجود دارد اما بصورت سفارشی نیز میتوان تهیه کرد.

فلاشینگ یو

این فلاشینگ ها مانند U از حروف انگلیسی با خمکاری 90درجه هستند. این نوع فلاشینگ در لبه ها نیازمند خمکاری نزدیک به چند سانتیمتر است که علاوه بر زیبایی در حفظ حالت و استوار ماندن فلاشینگ تاثیر دارد. در صورت نبود این خم، لبه های فلاشینگ حالتی موج مانند به خود می گیرند.

مقام اول پر مصرف ترین فلاشینگ متعلق به فلاشینگ یو است. از فلاشینگ های یو در پوشش دور تا دور سقف ها (فلاشینگ سقف) بجز در اطراف آبریز ها، برای کاور کردن درزها و قطعاتی مانند ساندویچ پانل استفاده میشود.

فلاشینگ U

فلاشینگ3 پله ای

این نوع فلاشینگ که معمولا از آن در کنار آبریزها استفاده می شود به شکل حرف Z و پله ای است و دو زاویه 90 درجه دارد. این نوع فلاشینگ عایق خوبی برای ساختمان است.

فلاشینگ تاج 

این فلاشینگ دارای ساختاری متفاوت از سایر فلاشینگ ها است و از 3 قسمت اصلی تشکیل می شود.

 • ابتدا قطعات توسط فوم درزگیر کاور میشوند . این کار علاوه بر کاور کردن در آب بندی و درزگیری سقف تاثیر بسزایی دارد .
 • جزء دوم زیر تاج است که دارای یک خم در وسط خود است که از آن در جهت پوشش سقف در زیرتاج استفاده میشود. این قطعه نیز در درزبندی و آب بندی کاربرد دارد.
 • در نهایت تاج بر روی زیرتاج نصب میشود در واقع فقط فلاشینگ تاج دیده میشود.

این فلاشینگ ها در سقف های شیب دار که دارای دو قسمت در طرفین هستند کاربرد دارند. فلاشینگ تاج در محل بهم رسیدن طرفین قرار میگیرد و نه تنها به زیبایی سازه می افزاید بلکه به استحکام، آب بندی و درزبندی ساختمان کمک میکند.

فلاشینگ نما

از فلاشینگ نما جهت پوشش و آب بندی دیوارهای داخلی، بیرونی، نمای ساختمان و جلوی پنجره ها استفاده می شود. فلاشینگ نما معمولا از جنس گالوانیزه، گالوانیزه رنگی و روغنی و در 3 مدل سینه کفتری (خم های چند پله ای )، هلالی، سه پله ( دارای خم های 90 درجه ) ساخته میشوند.

آبرو ها هم جزء فلاشینگ نما محسوب میشوند و معمولا از جنس گالوانیزه یا گالوانیزه رنگی با ضخامت های متفاوتی هستند. همچنین برای داشتن نور بیشتر در ساختمان ها با استفاده از فلاشینگ نما سقف های نورگیر از جنس فایبرگلاس یا پلی کربونات ساخته میشود. فلاشینگ تاج نیز نوعی فلاشینگ نما است که علاوه بر زیبایی در آب بندی نیز تاثیر بسزایی دارد.

اجرای پروژه فلاشینگ توسط فلاشینگ سازفلاشینگ بام

از فلاشینگ بام یک طرفه در جلوی پنجره و از نوع دو طرفه آن در پشت بام استفاده می شود.

فلاشینگ آبرو

 فلاشینگ آبرو ساخته شده از ورق گالوانیزه است و قطعات آن با جوشکاری به یکدیگر متصل می شوند. در صورت اتصال اشتباه قطعات هدایت آب به خوبی صورت نمی گیرد.

مزایای استفاده از فلاشینگ

فلاشینگ یو(U) در بین فلاشینگ ها جز پرمصرف ترین ها محسوب می شود. از جمله مزایای فلاشینگ می توان به این موارد اشاره کرد:

 • پوشش درزهای ساختمان و ساندویچ پانل ها
 • مانع از پیچیدن باد در سازه
 • آب بندی ساختمان
 • زیبا سازی بیشتر نما
 • پنهان کردن خرپای شیروانی
 • سرعت در نصب و آماده سازی
 • تنوع بالا
 • افزایش طول عمر سازه

فلاشینگ سقف و شیروانی در ساخت آلاچیق و تراس استفاده می شود.

نصب و اجرای فلاشینگ

فلاشینگ ها در طرح، رنگ و اندازه های مختلف بصورت آماده در دسترس هستند و امکان سفارش آن ها در اندازه و رنگ دلخواه نیز وجود دارد. زمانی که فلاشینگ به صورت متصل خریداری می شود توسط جوش و پرچ در محل ثابت می شود اما فلاشینگ هایی که اتصال آن ها در محل نصب صورت می گیرد قبل از اتصال و ثابت شدن توسط یک لایه آستر ضد زنگ کاور می شوند و سپس توسط جوش یا پرچ ثابت می شوند.

نصب فلاشینگ حتما باید توسط افراد متخصص این حوزه یعنی فلاشینگ کار حرفه ای صورت بگیرد چرا که اشتباه در مرحله نصب و اجرا می تواند تمام زحمات مراحل قبل را به هدر بدهد و باعث نارضایتی مشتری شود.

قیمت فلاشینگ

عوامل زیادی چون نوع ورق استفاده شده در ساخت فلاشینگ، ضخامت ورق، طول فلاشینگ در کنار تعداد خم های بر روی قیمت فلاشینگ تاثیر مستقیم دارد. برای اندازه گیری و تعیین قیمت بهتر بهتر است یک بازدید حضوری توسط کارشناس انجام شود.

با توجه به نوسانات ارزی در کشور این محصول نیز از تغییر قیمت مصون نیست. برای دریافت مشاوره، بازدید حضوری و اطلاع از قیمت های روز می توانید با کارشناسان فلاشینگ ساز تماس بگیرد.

 

 • فلاشینگ چیست؟
 • مزایای استفاده از فلاشینگ در ساختمان چیست؟
 • پرمصرف ترین فلاشینگ کدام است؟
 • فلاشینگ نما چند نوع است؟

راه های ارتباطی با فلاشینگ ساز جهت مشاوره و ثبت سفارش

1 دیدگاه

 • یعنی اگر ما بخوایم رنگ فلاشینگمونو طوری انتخاب کنیم به ساختمون بیاد میشه درسته؟ شما طرحم میتونین بزنین؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.